Geniální léčka aneb jak spojenci podstrčili nacistům mrtvé tělo s falešnými dokumenty a tím zvrátili průběh války

Operace Mincemeat, známá také jako „The Man Who Never Was“, patří mezi nejgeniálnější vojenské triky v dějinách. Jejím hlavním účelem bylo zmást nacistické síly ohledně plánovaného spojeneckého vylodění v Evropě během druhé světové války. Tato operace byla neuvěřitelně složitá, až filmová. Vyžadovala pečlivou přípravu, psychologickou rafinovanost a umění vytvořit přesvědčivý falešný příběh.

Celý příběh začíná v dubnu 1943, kdy bylo vybráno mrtvé tělo neznámého bezdomovce Glyndwra Michaela. Toto tělo bylo pečlivě vybráno tak, aby nikdy nemohlo být identifikováno. Další klíčovou, avšak fiktivní postavou byl major (Assistant Paymaster) William Martin. Tato fiktivní postava byla vytvořená britskými zpravodajskými službami. Michaelovo tělo bylo převlečeno za Martina a vybaveno kompletním falešným identifikačním materiálem, včetně osobních dopisů, fotografií jeho ženy a falešného dopisu od vysoce postaveného důstojníka.

Falešný průkaz majora Williama Martina
(zdroj: https://www.history.co.uk/article/operation-mincemeat)

Falešné dokumenty majora Martina obsahovaly detaily o jeho fiktivní kariéře a osobním životě. Cílem bylo vytvořit dojem, že Martin byl zasnouben a měl rodinné problémy, což mělo zesílit dojem, že je tato osoba skutečná a autentická.

Kliknutím níže pokračujte ve čtení článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *