To hlavní však byl jeden dokument, co měl major Martin u sebe. Byl to byl fiktivní plán o vylodění spojenců. Falešný dokument obsahoval informace o plánovaném vylodění v Sardinii a Řecku, nikoliv na Sicílii, která byla skutečným cílem spojenců. Důmyslně vložený falešný dokument obsahoval tajné informace, které měly zajistit, že nacisté budou vedeni na scestnou stopu.
Všechno bylo narafičeno tak, aby to vytvářelo dojem, že major Martin odstartoval z Londýna 24. dubna a během cesty utrpěl havárii na moři. Jeho tělo je transportováno na místo v ocelovém kanystru naplněném suchým ledem, jenž zpomaluje proces rozkladu, a to na palubě britské ponorky HMS Seraph. Posádka této ponorky byla přesvědčena, že převáží tajné meteorologické vybavení.
Když se ponorka přiblížila ke španělským břehům, vynořila se nad hladinu a informovaní důstojníci poté otevřeli kanystr, oblékli majorovi Martinovi záchrannou vestu, připevnili k jeho tělu brašnu s důležitými dokumenty a dokonce provedli pohřební obřad. Poté ho jednoduše shodili do moře a spustili malý záchranný člun, na kterém se měl plavit.
Operace Mincemeat dosáhla svého vrcholu, když bylo tělo „objeveno“ skupinou rybářů poblíž pobřeží Španělska. Španělsko bylo tehdy neutrální, a tak byla zajištěna nezávislá autentizace falešného plánu spojenců. Španělské úřady informovaly nacisty o nálezu těla a poskytly jim přístup k obsahu pouzdra.
Nacistické tajné služby věřily falešným informacím a byly přesvědčeny, že spojenci zamýšlejí vylodění v jiných oblastech (na Sardinii) než ve skutečném cíli (Sicílii). Tato dezinformace měla klíčový vliv na plánování nacistických sil a umožnila spojencům překvapit nepřítele při skutečném vylodění na Sicílii v červenci 1943.
I přes Göbbelsovy a Mussoliniho pochybnosti bylo vše bráno jako fakt a značná část německých obranných linií se odstěhovala do Řecka, Sardinie a na Korsiku. Operace se zdařila.
Operace Mincemeat ukazuje, jak tvořivý a rafinovaný může být válečný trik. Je to příběh o vynalézavosti, riskantním plánování a nekonvenčním myšlení, které v konečném důsledku přispělo k úspěchu spojeneckých sil v evropském boji během druhé světové války.