Běhají křečci a myši v kolečkách jen tak pro radost?

Křeček běhající v rotujícím kolotoči občas vzbuzuje soucit. Jenže stačilo rozmístit podobné běhací „stroje“ v lese a ukázalo se, že k lítosti není důvod.

Zdroj: Thinkstock

V prodejně s domácími mazlíčky se nabízí celá plejáda různých kolotočů, běhacích „koleček“, kolotočů a podobných atrakcí. Mají sloužit křečkům, křečíkům, myškám, osmákům a dalším hlodavcům chovaným v domácnostech a v laboratořích k rozptýlení, zvýšení radosti ze života i k odstranění přebytečného tuku.

I několik dekagramů vážící myška dokáže roztočit kolotoč do velmi rychlého tempa. Jenže co má dělat jiného, když v teráriu jinou zábavu nemá. V lese by ji tom asi ani nenapadlo. Nebo snad ano? Podobnou otázku si zřejmě položil tým nizozemských vědců. A jak to vidíte vy? Pokládáte myši a křečky v běhacích kolech za mučené? Vyjádřete se v komentech! 🙂

Jejich metoda, jak myšlenku potvrdit nebo vyvrátit, je překvapivě jednoduchá. „Johanna Meijer a Yuri Robbers z Leiden University Medical Centre umístili dvě běhací kola o průměru 24 cm na místa, kde se vyskytovaly divoce žijící myši a po dobu více než tří let sbírali záznamy u kol pořízené,“ popisuje nápad prestižní časopis Nature ve vydání z 29. května 2014. Co na tom tedy hlodavce baví?

Kliknutím níže pokračujte ve čtení článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *